
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Mini CT |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.059" (1.50mm) |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Detent Lock |
| Contact Length - Mating: | 0.094" (2.40mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Overall Contact Length: | 0.307" (7.80mm) |
| Insulation Height: | 0.272" (6.91mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 39.4µin (1.00µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Features: | Board Guide |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Gray |
| Current Rating (Amps): | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating: | 50VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 550 | ||
| 1100 | ||
| 5500 | ||
| 10450 |
Current price of 1-292207-6 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 12POS 4.2MM
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
TVS DIODE 6V 29V SLP2626P10
CONN HEADER VERT 16POS 1.5MM
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
8LT 55C 55#22D SKT J/N