M50-3930642
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN HEADER R/A 6POS 1.27MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
M50-3930642 PDF
Type Description
Series:Archer M50
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:6
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post:0.094" (2.40mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.039" (1.00mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A per Contact