
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Mini-Fit Jr 46207 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.165" (4.20mm) |
| Number of Positions: | 8 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.165" (4.20mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.176" (4.46mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.535" (13.60mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 4080 |
Current price of 0462071108 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
CAP CER 680PF 1KV X7R 1210
CONN HEADER VERT 8POS 4.2MM
3PH DELTA COMPACT SNGL STAGE PWR
RELAY RF SPDT 24V