
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 850 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.118" (3.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.114" (2.90mm) |
| Overall Contact Length: | 0.319" (8.10mm) |
| Insulation Height: | 0.087" (2.20mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Tin-Lead |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin-Lead |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Insulation Material: | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 850-90-030-10-001000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 42POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 30POS 1.27MM
SI600 2MM M8NEMBNNCM8P3
POWER SUPPLY RACK MNT 400W CAPAC
DC DC CONVERTER 3.3V 10W