10100500-105HLF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
10100500-105HLF PDF
Type Description
Series:BERGSTIK® II
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:5
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Kinked Pin, Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.177" (4.50mm)
Contact Length - Post:0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.095" (2.41mm)