DF1B-2P-2.5DSA(28)
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.5MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
DF1B-2P-2.5DSA(28) PDF
Type Description
Series:DF1B
Package:Bulk
Part Status:Last Time Buy
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.098" (2.50mm)
Number of Positions:2
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.177" (4.50mm)
Contact Length - Post:0.142" (3.60mm)
Overall Contact Length:0.417" (10.60mm)
Insulation Height:0.374" (9.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post:-
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Features:Keying Slot
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:White
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:250V