
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 802 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Press-Fit, Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.191" (4.85mm) |
| Contact Length - Post: | 0.150" (3.81mm) |
| Overall Contact Length: | 0.467" (11.85mm) |
| Insulation Height: | 0.110" (2.79mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Bronze |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 150VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 450 |
Current price of 802-80-016-66-001101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER R/A 17POS 2MM
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
MAGNETIC SWITCH OMNIPOLAR 3SIP
DC DC CONVERTER 6.5V 75W
FIXED IND 33UH 500MA 920 MOHM TH