
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 140 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Detent Lock |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.134" (3.40mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.185" (4.70mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 2A |
| Voltage Rating: | 100VAC/DC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 140-512-415-100 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 30POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 26POS 2MM
FIXED IND 15UH 3.5A 127 MOHM SMD
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD
2.0MM PITCH CONNECTOR WITH 12 P.
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP