
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BERGSTIK® |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Breakaway |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.190" (4.83mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Thermoplastic |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of 77317-103-16LF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 13POS 1MM
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 30POS 1.27MM
FIXED IND 330NH 1.58A 90 MOHM TH
FIXED IND 18NH 700MA 170 MOHM
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC