
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Tab |
| Pitch - Mating: | 0.098" (2.50mm) |
| Number of Positions: | 3 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.114" (2.90mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.610" (15.49mm) |
| Contact Shape: | Rectangular |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | Board Guide, Glow Wire Compliant |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 120°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5400 |
Current price of 1971817-3 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 32POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
CAP CER 3300 PF 50V X7R 0402 PB
TRANS NPN 50V 0.1A SC101
CONN HEADER VERT 3POS 2.5MM
CONN RCPT FMALE 57POS GOLD CRIMP