SHTSHC-203-D-03-090-G-LF
Manufacturer
Major League Electronics
VIGOR # :
Description
SHROUDED HEADER TERMINAL STRIP
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
SHTSHC-203-D-03-090-G-LF PDF
Type Description
Series:SHTSHC-2
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:6
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:0.323" (8.20mm)
Insulation Height:0.220" (5.60mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A