
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BBD |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 32 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.125" (3.18mm) |
| Contact Length - Post: | 0.125" (3.18mm) |
| Overall Contact Length: | 0.585" (14.86mm) |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Nickel |
| Contact Material: | - |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of BBD-116-T-B is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 2POS
CONN HEADER VERT 10POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
FIXED IND 68NH 705MA 195 MOHM
ROUND SPACER NYLON 1-1/8"