
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 3000 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Lock/Eject Hooks, Short |
| Contact Length - Mating: | 0.240" (6.10mm) |
| Contact Length - Post: | 0.112" (2.84mm) |
| Overall Contact Length: | 0.652" (16.56mm) |
| Insulation Height: | 0.680" (17.27mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled |
| Features: | Keying Slot, Mounting Flange |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 1.75A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 |
Current price of N3428-6202RB is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 48POS 2MM
CONN HEADER VERT 13POS 3.96MM
10P,2MM,BRK HDR,DRRT,2.8,0.76AU,
XTAL OSC VCTCXO 38.4000MHZ
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
KIT EVAL ANTENNA 916MHZ RP-SMA