
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 451 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 56 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.118" (3.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.126" (3.20mm) |
| Overall Contact Length: | 1.323" (33.60mm) |
| Insulation Height: | 0.110" (2.79mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 150VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 40 |
Current price of 451-80-256-00-017101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
LED XLAMP WARM WHT 2700K SMD
XTAL OSC TCXO 16.3676MHZ LVCMOS
CONN HEADER VERT 56POS 2.54MM
DC DC CONVERTER 12V 50W