98424-G52-40ALF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
98424-G52-40ALF PDF
Type Description
Series:Minitek® 2.00mm
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:40
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Latch Holder
Contact Length - Mating:0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.244" (6.20mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Thermoplastic
Features:Keying Slot, Pick and Place
Operating Temperature:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Cream
Current Rating (Amps):2A (AC/DC)
Voltage Rating:200V (AC/DC)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FTSH-125-01-L-DH-A-C-TR
FTSH-125-01-L-DH-A-C-TR
CONN HEADER SMD R/A 50POS 1.27MM
CONN HEADER R/A 11POS 2.54MM
FTS-112-02-SM-D
FTS-112-02-SM-D
CONN HEADER VERT 24POS 1.27MM
SiT3372AC-4B2-30NH90.000000T
SiT3372AC-4B2-30NH90.000000T
XTAL OSC VCXO 90.0000MHZ HCSL
98424-G52-40ALF
98424-G52-40ALF
CONN HEADER SMD 40POS 2MM