
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 435 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.125" (3.18mm) |
| Contact Length - Post: | 0.104" (2.64mm) |
| Overall Contact Length: | 0.299" (7.60mm) |
| Insulation Height: | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of 435-40-230-00-160000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
R/A HDR TIN 2X6CKT
CONN HEADER VERT 82POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
CONN RCPT 28POS 0.05 GOLD SMD
DC DC CONVERTER 95V 50W
CONN PLUG HSG MALE 22POS INLINE