
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LHS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 3 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 1 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Friction Lock |
| Contact Length - Mating: | 0.299" (7.60mm) |
| Contact Length - Post: | 0.134" (3.40mm) |
| Overall Contact Length: | 0.559" (14.20mm) |
| Insulation Height: | 0.327" (8.30mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | White |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 250VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 | ||
| 10000 |
Current price of LHS-03-TS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD R/A 18POS 2MM
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
XTAL OSC PROG XO CMOS CTR SPRD
XTAL OSC XO 37.40MHZ 1.8V SMD
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
BOARD EVAL FOR LT1371CR