
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VAL-U-LOK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.165" (4.20mm) |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.165" (4.20mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.138" (3.50mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.504" (12.80mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 80.0µin (2.03µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-2 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 9A |
| Voltage Rating: | 600VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 | ||
| 10000 |
Current price of 1-1586037-6 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 68POS 2MM
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
XTAL OSC VCXO 540.0000MHZ HCSL
DIODE ZENER 8.7V 5W SMBJ
CONN HEADER VERT 16POS 4.2MM
THUMBWHEEL POT 10K OHM 0.03W TOP