
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AT Series™ |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | - |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.358" (9.10mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.122" (3.10mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 1.378" (35.00mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Thermoplastic |
| Features: | Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Gray |
| Current Rating (Amps): | 13A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 30 | ||
| 60 | ||
| 120 | ||
| 270 | ||
| 510 | ||
| 1020 |
Current price of AT15-12PA-BM16 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 44POS 2MM
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
XTAL OSC VCXO 77.7600MHZ HCSL
XTAL OSC VCXO 133.6500MHZ HCSL
CONN HEADER VERT 12POS
DC DC CONVERTER +/-3.3V 3W