
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KK254, 4030 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.295" (7.49mm) |
| Contact Length - Post: | 0.135" (3.43mm) |
| Overall Contact Length: | 0.560" (14.22mm) |
| Insulation Height: | 0.130" (3.30mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 20.0µin (0.51µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | - |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | White |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 |
Current price of 0022102121 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 25POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 7POS 3.96MM
TRANS PNP 30V 2A MPT3
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
IC GENERATOR FIXED BIAS 20-QSOP
DIODE ZENER 27V 50W TO204AD