
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 929 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Breakaway |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 35 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.318" (8.08mm) |
| Contact Length - Post: | 0.145" (3.68mm) |
| Overall Contact Length: | 0.563" (14.30mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2.5A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of 929705-09-35-I is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 12POS 0.8MM
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
FIXED IND 820UH 410MA 1.8 OHM TH
XTAL OSC VCTCXO 122.8800MHZ LVDS
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 3.81MM