MDF51K-2P-12DSA(20)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 2POS 12MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
MDF51K-2P-12DSA(20) PDF
Type Description
Series:MDF51
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Blade
Pitch - Mating:0.472" (12.00mm)
Number of Positions:2
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Detent Lock
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.266" (6.76mm)
Contact Shape:Rectangular
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:39.4µin (1.00µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:Board Guide
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A
Voltage Rating:3000V