
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Milli-Grid 87831 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Contact Length - Mating: | 0.141" (3.60mm) |
| Contact Length - Post: | 0.098" (2.50mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.252" (6.40mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2A |
| Voltage Rating: | 125V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 2880 | ||
| 5760 |
Current price of 0878311241 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 24POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 12POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
RX TXRX MODULE 802.15.4 CHIP SMD
CONN PLUG FMALE 7POS GOLD CRIMP
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP