
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BG304 |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 3 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.475" (12.07mm) |
| Contact Length - Post: | 0.081" (2.06mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.098" (2.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 3A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of BG304-03-A-0500-L-G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD R/A 14POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 8POS 1.27MM
FIXED IND 15NH 250MA 700 MOHM
FIXED IND 5.5NH 1.77A 40 MOHM
XTAL OSC VCXO 163.8400MHZ HCSL
3W, 2.54MM PTH HDR, U SHAPED, SI