
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VAL-U-LOK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.165" (4.20mm) |
| Number of Positions: | 5 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.138" (3.50mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.504" (12.80mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Features: | Board Lock, Glow Wire Compliant |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 9A |
| Voltage Rating: | 600VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 | ||
| 10000 |
Current price of 2029181-5 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER R/A 66POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 6POS 2MM
CONN HEADER SMD 8POS 2.54MM
XTAL OSC PROG XO CMOS CTR SPRD
XTAL OSC VCXO 10.0000MHZ LVDS
CONN HEADER VERT 5POS 4.2MM
621 SERIES RIGHT ANGLE D-SUB PLU