
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 800 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 14 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.141" (3.60mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Overall Contact Length: | 0.385" (9.77mm) |
| Insulation Height: | 0.116" (2.95mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 150VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 650 |
Current price of 800-10-014-10-002101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD R/A 70POS 1.27MM
CONN HEADER SMD 8POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT
CRYSTAL 54.0000MHZ 8PF SMD
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
CONN PLUG MALE 35POS GOLD CRIMP