
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | High Performance Interconnect (HPI) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 3 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Press-Fit, Solder |
| Fastening Type: | - |
| Contact Length - Mating: | 0.132" (3.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.134" (3.40mm) |
| Overall Contact Length: | 0.335" (8.51mm) |
| Insulation Height: | 0.238" (6.05mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 80.0µin (2.03µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 | ||
| 10000 |
Current price of 440054-3 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 45POS 2MM
CONN HEADER SMD 34POS 1MM
CIR BRKR THRM 40A 250VAC 50VDC
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
XTAL OSC XO 725.0000MHZ LVDS SMD
CONN RCPT MALE 15P SILV SLDR CUP