
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SBH31 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.213" (5.40mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Features: | Board Guide |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 |
Current price of SBH31-NBPB-D05-SP-BK is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM
CONN HEADER SMD 92POS 1.27MM
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
MEMS OSC XO 155.5200MHZ LVCMOS
XTAL OSC VCXO 148.3500MHZ LVPECL
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM
PSHIN PRJ PLAS BZL BLUE 2NC