
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 350 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 44 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.118" (3.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.108" (2.75mm) |
| Overall Contact Length: | 0.301" (7.64mm) |
| Insulation Height: | 0.071" (1.80mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 150VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 250 |
Current price of 350-80-144-00-019101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 102POS 2.54MM
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD
TVS DIODE 6V 10.3V DO214AB
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM
DC DC CONVERTER 28V 200W