
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 350 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 51 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.134" (3.39mm) |
| Contact Length - Post: | 0.121" (3.08mm) |
| Overall Contact Length: | 0.416" (10.57mm) |
| Insulation Height: | 0.116" (2.95mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 150VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of 350-10-151-00-013101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 50POS 1MM
CONN HEADER VERT 70POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
FIXED IND 8.2UH 1.05A 144 MOHM
XTAL OSC VCXO 307.695484MHZ HCSL
XTAL OSC XO 2.0970MHZ CMOS SMD
CONN HEADER VERT 51POS 2.54MM