
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SL 70545 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 14 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Contact Length - Mating: | 0.240" (6.10mm) |
| Contact Length - Post: | 0.130" (3.30mm) |
| Overall Contact Length: | 0.470" (11.94mm) |
| Insulation Height: | 0.465" (11.80mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | Board Guide |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | 250V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 576 | ||
| 1152 |
Current price of 0705450048 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 69POS 1MM
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 80POS 2.54MM
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
XTAL OSC VCXO 622.0000MHZ LVDS
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
CONN D-SUB HD PLUG 15P SLDR CUP