
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Quickie™ |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.236" (6.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.377" (9.57mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Thermoplastic, Glass Filled |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Blue |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 29 | ||
| 116 | ||
| 522 | ||
| 1015 | ||
| 5017 | ||
| 10005 |
Current price of 75869-101LF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER R/A 11POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 2POS
CONN HEADER SMD 50POS 2.54MM
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP