DF11-16DP-2DSA(08)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
DF11-16DP-2DSA(08) PDF
Type Description
Series:DF11
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:16
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Detent Lock
Contact Length - Mating:0.118" (3.00mm)
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:0.299" (7.60mm)
Insulation Height:0.260" (6.60mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:39.4µin (1.00µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Features:-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):2A
Voltage Rating:250V