
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Micro-Fit 3.0 43045 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.118" (3.00mm) |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.118" (3.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.390" (9.91mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Features: | Board Lock |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 8A |
| Voltage Rating: | 600V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2800 |
Current price of 0430451017 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 8POS 2MM
CONN HEADER SMD 42POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 11POS 3.96MM
CONN HEADER SMD 10POS 3MM
LONG BODY SFTY LOCK, 1.5" KA GRE
SPD MOD 3P+0 1500VDC TYPE 1+2
M55342M 300PPM 0603 16.9K 0.1% T