
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Sherlock 35362 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 8 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | 0.145" (3.70mm) |
| Contact Length - Post: | 0.130" (3.30mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 39.4µin (1.00µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | 125V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 | ||
| 10000 |
Current price of 0353620850 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 6.35MM
FIXED IND 1.8UH 325MA 920 MOHM
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
CONN RCPT MALE 6POS GOLD CRIMP
FOCUS MOUNT WITH TENSION PIN