
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Mini-Fit BMI/CPI 43879 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.165" (4.20mm) |
| Number of Positions: | 24 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.165" (4.20mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Press-Fit, Solder |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.246" (6.25mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.587" (14.91mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 200 | ||
| 600 |
Current price of 0438790065 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 45POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 6POS 2MM
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM
XTAL OSC XO 475.0000MHZ CML SMD
CONN HEADER VERT 24POS 4.2MM
RELAY SAFETY 4PST 8A 24V
RES 13 OHM 5% 1/16W 0402