
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BERGSTIK® II |
| Package: | Bag |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.095" (2.41mm) |
| Overall Contact Length: | 0.425" (10.80mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 | ||
| 10000 |
Current price of 67996-120HLF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HDR 1.25MM R/A 10POS
CONN HEADER SMD 8POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 60POS 2.54MM
FIXED IND 4.7UH 1A 169 MOHM SMD
XTAL OSC VCXO 345.6000MHZ HCSL
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
CONN 2.92MM JACK STR 50 OHM SMD