
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Picoflex PF-50 90814 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Blade |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 2 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.085" (2.15mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.161" (4.10mm) |
| Contact Shape: | Rectangular |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Cartridge Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Features: | Board Guide |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 1.2A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 28 | ||
| 112 | ||
| 504 | ||
| 1008 | ||
| 5012 | ||
| 10024 |
Current price of 0908140812 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 18POS 3.96MM
CONN HEADER SMD 51POS 1MM
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
CRYSTAL 24.5760MHZ 8PF SMD
CONN HEADER SMD 12POS 1.27MM
ROTATIONAL ABSOLUTE MAGNETIC KIT
DC DC CONVERTER +/-12V 2W