
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Economy Power 2.5 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.098" (2.50mm) |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.098" (2.50mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Friction Lock |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.134" (3.40mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.386" (9.80mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | Glow Wire Compliant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | White |
| Current Rating (Amps): | 4.2A |
| Voltage Rating: | 250VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5760 |
Current price of 1-1969584-0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD R/A 10POS 2MM
CONN HEADER SMD 54POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
FIXED IND 8.2UH 13A 11.8 MOHM
XTAL OSC VCXO 216.0000MHZ LVDS
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
EVAL MODULE FOR TPS54494-057