
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VAL-U-LOK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.165" (4.20mm) |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.165" (4.20mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.138" (3.50mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.504" (12.80mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 80.0µin (2.03µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Insulation Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Features: | Board Lock |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-2 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 9A |
| Voltage Rating: | 600VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 | ||
| 10000 |
Current price of 1-1586039-0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 32POS 2MM
CONN HEADER SMD 14POS 1.27MM
CONN HEADER SMD 68POS 2.54MM
FIXED IND 2.2UH 150MA 350 MOHM
MEMS OSC XO 4.0000MHZ LVCM LVTTL
CONN HEADER VERT 10POS 4.2MM
CONN SEALING PLUG SIZE 12 YELLOW