
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BERGSTIK® II |
| Package: | Bag |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 21 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | 0.450" (11.43mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 68001-221HLF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 46POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 1POS
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
RES TEMP SENS 68 OHM 5% 1/10W
AMPLIFIER