
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KK254, 6373 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 3 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 1 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Friction Lock |
| Contact Length - Mating: | 0.295" (7.49mm) |
| Contact Length - Post: | 0.580" (14.73mm) |
| Overall Contact Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Insulation Height: | 0.322" (8.18mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 60.0µin (1.52µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | White |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 16000 |
Current price of 0022236032 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 72POS 1MM
CONN HEADER VERT 31POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 3POS 2.54MM
CAP CER 6PF 50V NPO 0402
CRYSTAL 32.0000MHZ 8PF SMD
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN RCPT FMALE 19POS CRIMP