
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KK508, 3003 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.470" (11.94mm) |
| Contact Length - Post: | 0.155" (3.94mm) |
| Overall Contact Length: | 0.750" (19.05mm) |
| Insulation Height: | 0.125" (3.18mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-2 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 | ||
| 10000 |
Current price of 0010081101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 10POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
CAP CER 1210 75PF 100V ULTRA STA
DIODE ZENER 3V 500MW SOD80
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 10POS 5.08MM