
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Economy Power |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.156" (3.96mm) |
| Number of Positions: | 7 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 1 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Friction Lock |
| Contact Length - Mating: | 0.303" (7.70mm) |
| Contact Length - Post: | 0.145" (3.68mm) |
| Overall Contact Length: | 0.575" (14.60mm) |
| Insulation Height: | 0.127" (3.22mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 120.0µin (3.05µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | Board Guide, Glow Wire Compliant |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 7.5A |
| Voltage Rating: | 250VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 | ||
| 10000 |
Current price of 1744429-7 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADR 22POS .100 PCB TIN
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 45POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 7POS 3.96MM
1.5" DIA INCREMENTAL ENCODER 6MM
LED RECEPT FBR OPTIC GAAIAS TO46
CONN PLUG FMALE 5P SILV SLDR CUP