
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 800 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Positions: | 17 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.195" (4.95mm) |
| Contact Length - Post: | 0.126" (3.20mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 150VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 200 |
Current price of 800-10-033-20-101101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HDR .100" 20POS
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
CONN HEADER VERT SMT 68POS 1.27M
FIXED IND 20NH 1.4A 55 MOHM SMD
XTAL OSC VCXO 270.0000MHZ HCSL
MEMS OSC XO 66.6000MHZ H/LV-CMOS
CONN HEADER R/A 17POS 5.08MM