
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BKT |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Positions: | 59 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.065" (1.65mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.267" (6.78mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Board Guide, End Shrouds, Pick and Place |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2.8A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of BKT-159-05-F-V-S-A-P-TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 84POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 8POS 2.54MM
XTAL OSC XO 1.4150MHZ CMOS SMD
XTAL OSC VCXO 148.42575MHZ HCSL
CONN HEADER SMD 59POS 1MM
DC DC CONVERTER 40V 25W