
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KK792, 5096 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.312" (7.92mm) |
| Number of Positions: | 5 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 1 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Friction Lock |
| Contact Length - Mating: | 0.419" (10.65mm) |
| Contact Length - Post: | 0.142" (3.60mm) |
| Overall Contact Length: | 0.687" (17.45mm) |
| Insulation Height: | 0.482" (12.25mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-2 |
| Insulation Color: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 0010634057 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 31POS 1MM
CAP CER 820PF 250V U2J 0805
XTAL OSC PROG XO CMOS DWN SPRD
SHOULDER WASHER, NATURAL,.394 IN
CONN HEADER VERT 5POS 7.92MM