AWHW16G-0202-T-R
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
AWHW16G-0202-T-R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:16
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.224" (5.70mm)
Contact Length - Post:0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.354" (9.00mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Features:Keying Slot
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Gray
Current Rating (Amps):3A