PRPC017SADN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
PRPC017SADN-RC PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:17
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:0.420" (10.67mm)
Overall Contact Length:0.748" (19.01mm)
Insulation Height:0.098" (2.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A per Contact