926381-01-15-EU
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
926381-01-15-EU PDF
Type Description
Series:929
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:15
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.545" (13.84mm)
Contact Length - Post:0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:0.745" (18.92mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):2.5A